Otázky a odpovede...

 

Otázky a odpovede – Danica Viktoríni-Lisá na kvalifikácii World Grand Prix žien v Taliansku (Cagliari, Sardínia), 2010

 

Kedy si sa dozvedela o svojej nominácii na tento turnaj a „čo to s Tebou spravilo“?

O potenciálnej nominácii som sa dozvedela od Teba (Juraj Mokrý, pozn.) asi mesiac a pol pred turnajom. No, pravdu povediac, celkom som tomu nechcela veriť, zdalo sa mi, že by to bola príliš „vysoká“ nominácia. A potom sa objavila nominácia aj na stránke CEV... pocity: radosť, strach, otázniky, či zvládnem...

 

S akými očakávaniami si na toto podujatie cestovala?

Tešila som sa na skupinu rozhodcov, ktorí tam boli delegovaní, vrátane rezervného rozhodcu z domácej krajiny s ktorým sme sa poznali aj osobne, zopár ostatných aj z mailovej komunikácie či z počutia. Tešila som sa na top ženský volejbal, s ktorým som sa doteraz síce stretla na kvalifikácii na MS žien, ale toto mali byť top európske tímy. Dúfala som, že všetky moje zápasy budú v poriadku a dobre odpískané a že sa nevyskytne žiadna chyba alebo problém v zápasoch.

 

A čo organizačné zabezpečenie?

Nakoľko CEV v podstate mala vážny problém s organizáciou, žiadna krajina nemala záujem o organizáciu turnaja, nakoniec Taliansko súhlasilo, aj napriek náročnej organizácii MS mužov o pár dní po skončení turnaja žien. Organizačné zabezpečenie bolo výborné, tak, ako to zvyčajne v Taliansku býva, volejbal je tam predsa len na inej úrovni ako šport v porovnaní s ostatnými krajinami, bývali sme v krásnom hoteli s bazénom a blízkou plážou, hoci sme ju samozrejme čas využívať nemali... hala bola veľmi sympatická, aj keď nespĺňala kritériá CEV, ale s výnimkou CEV a snahou organizátorov bolo všetko v poriadku.

 

Cagliari, Sardínia – pekná lokalita aj na dovolenku. Bol chvíľu čas aj na relax?

Počas turnaja – cez hracie dni, nebol, doobeda míting, poobedie hala, denne sa hrali tri zápasy, ale po troch hracích dňoch bol deň voľna, takže nás (technických delegátov turnaja, Jury aj rozhodcov) organizátori pozvali na výlet súkromnou loďou okolo južného cípu Sardínie, nádherné letné počasie, krásna príroda, zakotvili opodiaľ od malej štrkovitej pláže, niektorí z účastníkov (asi tak štyria, vrátane Ľubora Halandu - Jury a mňa) sme preplávali na pláž, pokochali sa prírodou a plávali späť na loď, na lodi bol aj výborný kuchár, takže sme mali aj gurmánske menu, no, skutočne pekný výlet a určite pomohol zrelaxovať všetkým po únavných dňoch v hale.

 

Zaregistrovala si nejaké novinky vo výklade a aplikácii pravidiel, ktoré by bolo vhodné uplatňovať aj v našich národných súťažiach?

Spomínalo sa akurát rozhodnutie Kongresu FIVB o obmedzení počtu hráčov na  12, teda zníženie zo 14 možných predtým, ale čo sa našich súťaží týka, keďže sme boli v súlade s používanými novými pravidlami podľa pokynov CEV, myslím, že nič nové vo výklade alebo aplikácií nebolo spomínané.

 

Na takýchto turnajoch je možné vidieť rozhodcovské výkony kolegov z rôznych krajín, prípadne čiarových rozhodcov. Vedela by si ich porovnať s úrovňou slovenských rozhodcov?

Keďže išlo o top ženský európsky kvalifikačný turnaj, aj delegácie rozhodcov boli tomu pravdepodobne prispôsobené, hodnotenia všetkých rozhodcov boli iba „veľmi dobré“, teda nad 90%, čo sú vysoké hodnotenia, aj z toho vyplývalo, že rozhodcovské výkony boli na príslušnej úrovni, sem-tam bolo možné badať rozdiely v posudzovaní čistoty hrania s loptou, ale všetky výkony boli v podstate na rovnakej – myslím, že dostatočne vysokej – úrovni. Iná situácia bola s čiarovými rozhodcami, nakoľko čiaroví rozhodcovia boli iba z oblasti Sardínie, a tu sa nenachádzajú družstvá, ktoré by hrali najvyššie talianske súťaže, aj čiaroví rozhodcovia boli príslušne neskúsení, nakoľko pre túto oblasť bol tento turnaj prestížna záležitosť, skoro každý deň bola na turnaji nová skupina podávačov lôpt, utieračov podlahy, ale aj čiarových rozhodcov, niektorí robili čiarových rozhodcov prvý alebo druhý krát v živote... takže to boli „nové“ skúsenosti aj pre nás, rozhodcov, ale vysporiadali sme sa s tým, ako sa len dalo... myslím, že s družstvami, resp. skôr s ich trénermi problémy neboli, takže rozhodovanie bolo v poriadku. A v tomto prípade je porovnanie slovenských čiarových rozhodcov so sardínskymi, ktorých som mala možnosť vidieť, neporovnateľné v prospech našich rozhodcov. Predpokladám, že to bolo samozrejme zapríčinené aj tým, že sa o pár dní začínali MS mužov a vzhľadom na systém turnaja (10 miest) bola nevyhnutná aj náročná logistika a potreby čiarových rozhodcov z krajiny sa museli prispôsobiť prioritne top volejbalovému podujatiu v rámci sveta. A porovnanie slovenských rozhodcov v rámci medzinárodných rozhodcov, no, musím asi nechať na iných, ale tak, ako som sa už vyjadrila niekedy predtým (po ME junioriek 2008 v Taliansku), slovenskí rozhodcovia majú vysoký kredit a mám pocit, že som toto krédo nepoškodila svojím účinkovaním, možno skôr naopak (pri všetkej skromnosti).

 

Na turnaj ste boli delegované zo šiestich rozhodcov dve ženy. Ako sa prejavil tento trend CEV na kvalifikácii?

Momentálne je v rámci CEV aj FIVB intenzívny trend delegovať na ženské podujatia hlavne ženské rozhodkyne, čo je mi samozrejme veľmi sympatické. Druhá rozhodkyňa bola delegovaná z Poľska, čiže z volejbalovo silnej krajiny,  absolvovali sme dokonca aj spoločnú delegáciu domáceho zápasu GER-ITA (výsledok bol 3-1, čiže prehra Talianska), dôležitého zápasu s priamym TV prenosom,  ja ako prvá rozhodkyňa a poľská kolegyňa ako dvojka, hoci sme sa osobne poznali už predtým, práve zo spomínaných ME junioriek v Taliansku, rozhodovali sme spolu prvý krát, spolupráca bola výborná, hodnotenia tiež, bez reklamácií zo strany tímov alebo ich vedenia, pri návšteve cca 3900 divákov, takže nezabudnuteľný zážitok.  A aj s ohľadom na delegácie ženských rozhodkýň aj na prebiehajúcich MS mužov je jasný tento trend i pri mužských podujatiach.

 

Okomentuj jednou „záverečnou“ vetou svoje dojmy z tohto výjazdu.

Táto moja delegácia bola výbornou príležitosťou a fantastickou možnosťou sa prezentovať aj za prítomnosti vedenia CEV, v posledné dva dni bol osobne prítomný aj samotný pán Andre Meyer, prezident CEV, s ktorým som sa osobne zoznámila a je to skutočne veľmi sympatický a charizmatický pán. Som nesmierne povďačná za možnosť byť na takom turnaji, zažiť jeho atmosféru a mám veľmi dobrý pocit z toho, že som „zapadla“ aj do atmosféry, medzi kolegov i svojim rozhodcovským výkonom.

Ďakujem pekne aj za našu rozhodcovskú školu, aj za možnosť byť na kvalifikácii, aj za rozhovor...

 

Ilustratívne fotografie:

Danica_2010_01.jpg Danica_2010_02.jpg Danica_2010_03.jpg

 

Prehľad delegácií Danice Viktoríni-Lisej na kvalifikácii WGP žien Cagliari, Taliansko, 2010:

17.09.2010        15.00    NED      RUS      2-3       (-28,22,22,-22,-15)        138 min            250       A.Flueckiger SUI             D.Viktorini-Lisa SVK

18.09.2010        15.00    NED      GER      1-2       (-22,24,-18,-21)             123 min            300       D.Viktorini-Lisa SVK            P.Marenc FRA

19.09.2010        17.30    BUL       TUR      0-3       (-23,-16,-14)                  74 min              800       P.Marenc FRA                 D.Viktorini-Lisa SVK

21.09.2010        20,00    GER      ITA       3-1       (22,-16,20,22)               107 min            3900     D.Viktorini-Lisa SVK      K.Sokol POL

22.09.2010        15.00    TUR      NED      3-0       (17,19,20)                     74 min              150       P.Marenc FRA                 D.Viktorini-Lisa SVK

 

·         Diskusia na Facebooku