Jana Niklová a Peter Höger, IRCC, Zalau, Rumunsko, 2011

V dňoch 9.-18.10. sa Janka Niklová a na poslednú chvíľu aj Peter Höger zúčastňujú školenia kandidátov na medzinárodných rozhodcov vo volejbale – školenie sa koná v Zalau (Rumunsko). Ponúkame Vám pravidelné spravodajstvo a zážitky z tohto pre nich veľmi významného podujatia. A samozrejme im obom držíme palce, aby úspešne hájili farby slovenských rozhodcov...

Deň 1.
Po pohodovej a v porovnaní s niektorými kolegami relatívne krátkej ceste sme aj s kolegom z Maďarska dorazili do Zalau. Bez problémov sme našli hotel, kde práve dorazila prvá skupinka ostatných „spolutrpiteľov“ a hneď nás aj privítal zástupca organizátora, oboznámil nás s programom na dnešný deň a odovzdal nám potrebné materiály. V porovnaní s pôvodnými info, v programe došlo k menšej zmene, čo na jednej strane bolo fajn, lebo sme mali trošku viac času na oddych pred vstupným pohovorom, na druhej strane nám to však do značnej miery natiahlo dnešný deň. Pri vstupnom teste, pred ktorým sme všetci dosť nervózne stepovali na recepcii hotela, padla na mňa voľba a išla som prvá do jamy levovej J v konečnom dôsledku to vôbec nebolo také zlé, lebo obaja, Mr. Rádi aj Mr. Baccus boli veľmi milí a veľmi, veľmi dobre informovaní (ktohovie odkiaľ???). Spýtali sa na cestu, kde bývam a ako deti a po pár minútach ma pustili s tým, že angličtina je ok a teda som zvládla prvý krok. 
Tento kratučký pohovor absolvoval každý z nás a úspešne. Po ňom nás čakala ešte spoločná večera a po nej už rovno do postele, keďže nás čaká náročných 9 dní.
Ešte v skratke k zloženiu našej skupinky... je to pomerne pestré, lebo okrem už spomínaného kolegu z Maďarska je tu po jednom zástupcovi z Nemecka, Islandu, Holandska, Bulharska a Slovinska, ďalej dvaja zástupcovia z Iraku, Luxemburgu, Nórska, Iránu a traja domáci zástupcovia. Mali prísť aj dvaja kolegovia z Malajzie, ale jeden z nich z rodinných dôvodov musel účasť odmietnuť a o druhom usporiadatelia nemali ešte večer informácie, či príde alebo nie... Čiže zatiaľ nás je 18 a z tohto počtu je 7 žien.
V skratke asi tak všetko, zajtra sa skúsim znovu ozvať, aj keď s pripojením je to trošku bieda.

Deň 2.

takže máme za sebou aj druhý deň :-)

Vzhľadom na situáciu okolo rozhodcov z Malajzie, vyvstala hneď ráno otázka, či môj kolega Peťo Höger, je schopný prísť dodatočne na kurz a tak sa rozbehol kolotoč telefonátov a vybavovačiek, ktorý sa skončil veľmi úspešne, keďže Peťo v tomto momente už sedí v aute smer Zalau :-) Som veľmi rada.

No ale v skratke k ostatnému dianiu dnešného dňa. V skratke sme si prešli program, čo nás čaká počas celého kurzu a následne to celé začalo rýchlym predstavením kolegov - meno a krajina, ktorú reprezentuje. Musím povedať, že bez menoviek by som bola stratená :-(  Prebrali sme dôležité body z histórie volejbalu a FIVB a po oficiálnom fotení nasledoval asi najobávanejší bod dnešného programu - orientačný test. Bol veľmi podobný tomu, aké mávame počas seminárov pred sezónou - krúžkovacie a tiež dopĺňacie otázky. Ako povedal p. Rádi, je zameraný na to, aby sa školitelia vedeli zamerať na najproblémovejšie body v pravidlách, ktoré potom budeme preberať podrobnejšie.

Následne sme začali s pravidlami. Pravidlá, ktoré sú jasné a nie je v nich dôvod na polemiku sme prešli veľmi rýchlo, tam kde by mohol vzniknúť problém, prípadne nás školitelia na niečo upozorniť, aby sme si to zafixovali, sme sa zastavili a prebrali ich podrobnejšie, vrátane diskusie a tiež videí, ktoré sú na stránke FIVB. Takto sme si prešli prvých 14 bodov v pravidlách a až na pár drobností to prebehlo veľmi hladko.

Ďalším bodom programu bola signalizácia. Veľmi dôrazne sme boli upozornení, že ako 1R sa nemáme ponáhľať a zakaždým si skontrolovať čiarových a tiež druhého rozhodcu. Pre mňa to určite bude problém, keďže doma nemám veľmi možnosť pískať s čiarovými, ale dúfam, že sa do toho dostanem. Taktiež pre druhého rozhodcu - presun od kolíka počas signalizácie, opakovať po prvom rozhodcovi s miernym oneskorením. Proste všetko to, čo nám je prízvukované od našich hodnotiteľov a čo je potrebné si uložiť a zautomatizovať to.

No keďže o chvíľu nás čaká večera, bežím :-)

inak čo sa stravy týka, jediná chybička, na môj vkus (a nielen na môj) dosť studená a trošku veľmi slaná... ale dá sa to zjesť...

IRCC Zalau 2011.jpg

 

 

Deň 3.

Dnes to bude asi veľmi krátke, keďže aj naša noc bola veľmi krátka :-) a potrebujeme dobehnúť zameškané. Peťovi totiž cesta sem trvala trosku dlhšie, ako sme predpokladali. Ale dorazil v pohode, cca o druhej ráno miestneho času.

Počas dnešného programu sme prebrali zvyšok pravidiel, t.j. prerušenia, správanie a rozhodcovský zbor. Podrobnejšie sme sa venovali pravidlu o Liberovi, keďže tam bolo najviac zmien. Ďalej sme sa venovali zápisu a tiež sme si skúšobne vyplnili zápis ako ho budeme vypĺňat v teste.

Mr. Radi dnes už robil aj delegácie na zajtra, ale zatiaľ sú tajné, asi aby sme sa vyspali :-)

To je v skratke asi tak všetko, ideme sa s Peťom ešte povenovať tomu, čo sme preberali, kým tu on nebol...

Držte palce na zajtra, keďže min. jeden zápas čaká na každého z nás – otázne, v ktorej pozícii, keďže si prejdeme každú jednu z rozhodcovského zboru - prvý, druhý rozhodca, 4x čiarový, zapisovateľ a asistent zapisovateľa.

J+P

O kurze sa píše aj na stránke FIVB - klikni

 

Deň 4.

Takže máme za sebou ďalší náročný a veľmi dlhý deň, ktorý pre niektorých našich kolegov nezačal najšťastnejšie, keďže ráno zmeškali začiatok, či skôr by sa dalo povedať, že vôbec neprišli a p. Rádi im z recepcie volal kde sú, že už mali byť dávno s ostatnými v "učebni". Po chvíli dorazili s úsmevom na tvári ako keby sa nič nedialo, ale na oboch školiteľoch bolo vidno, že sú poriadne naštvaní. Ale to nie je náš problém, ale dotyčných pánov.

Po kratučkom kontrolnom teste, medzi žiakmi a učiteľmi známom ako 5-minútovka, sme si prebrali správanie rozhodcov, pred, počas a po stretnutí a po kratučkej prestávke, nastal najočakávanejší bod dnešného programu a síce delegácie. V mojom prípade sa mi na 100% splnilo želanie, a síce začať ako zapisovateľ. A to hneď v prvom stretnutí :-) a v poslednom ma čakala úloha čiarového rozhodcu č.3. Peťo bol dnes 2x čiarový a síce 1 a 2. Úvod zápasového programu bol veľmi dobrý, zápas na 3:0, ale potom si niektorí naši kolegovia povedali, že si chcú poriadne písknuť :-) a nasledovali dva 5-seťáky a uzavrel to rýchly 3-seťák, ale aj tak sme v hale skončili cca o 22.30, potom ešte večera a do izby sme sa dostali cca o polnoci.

Čo sa kvality týka, tak nie je v mojej kompetencii posudzovať ostatných, ale cítiť rozdiely v kvalite a tiež štýle medzi európskymi a ne-európskymi rozhodcami. Počas zápasov sme s ostatnými dosť diskutovali o kolegoch, ktorí boli práve na kurte a viac-menej sme sa v tomto zhodli. Veľmi sa mi páčila holandská zástupkyňa v pozícii 2R, iránsky kolega v nej mal veľmi veľkú oporu a nasadila latku naozaj vysoko. A veľmi milo ma prekvapila kočka z Iraku, lebo odviedla podľa mňa dobrú robotu a vôbec sa nestratila medzi ostatnými, ktorí dnes robili druhého rozhodcu (okrem nej len európsky zástupcovia). Uvidíme, aké to bude na ostatných pozíciách a aká bude naša spolupráca v sobotu, keďže nás čaká spoločný zápas, Mandana ako 1. rozhodca, ja ako druhý. Inak, celkovo mám z nej pocit, že je niekde inde, ako jej kolegovia, lebo aj jej angličtina je na veľmi dobrej úrovni.

Na dnešok asi tak všetko, keďže je už dosť po polnoci a zajtra nás čaká ďalší náročný deň - obidvaja robíme asistenta zapisovateľa a Peťo k tomu ešte aj čiarového č.4 a doobeda rozbor dnešného dňa, idem si zaľahnúť a trošku sa vyspať.

J+P

 

Deň 5.

Ahoj vsetci doma,

Hlasim sa po dalsom velmi dlhom a narocnom dni, ked mame za sebou opat dva 5-setaky. Ale niet sa comu cudovat, kedze sa hrali rovnake zapasy ako vcera. Este stastie, ze skoncili rovnakym vysledkom ako vcera a nemuseli hrat zlaty set. A mali sme to dnes uz aj s kartami, zlte boli hned tri a padla aj jedna cervena, v piatom sete, kedy kolega vylucil masera, ktory od zaciatku zapasu fungoval ako trener, t.j. koucoval a tiez ziadal time. Myslim si, ze sa to nemuselo stat, keby sme pouzivali supisky. Ale mame len rukou napisane zoznamy hracov a trenerov. A piskal to rumunsky kolega, ktory pred zapasom mal informaciu o tom, ze druzstvo tu je bez trenera a napriek tomu dovolil mu podpisat zapis a tiez koucovat. Nerozumiem preco??? Zhodou okolnosti som v tom zapase bola asistent zapisovatela a velmi som sa divila, preco to urobil. Ale nechcela som sa pytat, aby som ho zbytocne neznervoznovala pred zapasom. Urcite dostali aj feedback a asi to budeme preberat pozajtra na meetingu, lebo na zajtra nam p. Radi dal doobeda volno, kedze pozajtra nas caka ostry test.
V skrtke k tomu, co nam skolitelia vytykali za prvy den. Co sa tyka 1. rozhodcu boli pripomienky hlavne na to, ze si nepozrie ciarovych a rozhodne bez nich, pripadne ze zmeni rozhodnutie 2.R a prislusneho ciaroveho. K dvojke boli pripomienky k pohybu dopredu-dozadu pocas hry a tiez pocas preruseni. Dost pripomienok bolo k protokolu a zial viacere z chyb, na ktore sme boli upozorneni doobeda na meetingu, sa zopakovali aj dnes L
No a co som vcera napisala, ze podla mojho nazoru sa Mandana vymyka spomedzi ostatnych kolegov z arabskych krajin, tak to potvrdil aj p. Radi, lebo jeho hodnotenie bolo vysoke a mal len par drobnych pripomienok.
Ok, idem si oddychnut a trosku si pospat.
Dobru noc vsetkym na Slovensko

J+P

  

  

 

Deň 6 a 7.

Ahoj, hlasime sa opat z Rumunska :-)

Po predchadzajucich dvoch dnoch, kedy sme sa do hotela vratili az okolo 1:30 som jednoducho nebola v stave komunikovat a jedine, co som bola schopna urobit, bolo zalahnut do postele. Takze najprv k dianiu v piatok, len tak mimochodom, totalne som stratila prehlad o dnoch a datumoch. Doobeda sme mali volno, co asi vsetci z nas vyuzili na studium, pripadne relax. My s Petom sme si presli este raz otazky zo vstupneho testu plus veci, ktore p. Radi "vypichol" pocas vykladu a predpokladali sme, ze by sa mohli objavit v teste. Po obede sme pokracovali v praktickej casti poslednymi muzskymi zapasmi. Prvy zapas piskal bulharsky kolega, inak nemozem si pomoct, ale pohybom a trosku aj gestikulaciou mi velmi pripomina Juraja Mokreho a nielen mne, ale aj Petovi. Zapas bol celkom rychly 3:0. Druhy zapas mal Peto a ten si povedal, ze na kurze je len raz za zivot a tak to piskol na 5 setov, pricom kazdy jeden skoncil rozdielom dvoch bodov. Ja som mu asistovala na ciare c.2 a po dvoch - troch rozohrach som si povedala, ze Peto uz zo seba zhodil nervozitu a bol to Peto ako ho pozname u nas doma. A aby mal klud od vsetkych, hned na zaciatku si stopol akekolvek naznaky nevhodneho spravania. Inak viete preco rozhodca potrebuje nahradnu mincu? Lebo Petovi sa ta jeho pred piatym setom odkotulala pod stolik zapisovatela a dodnes sa nenasla:-) Treti zapas sa po prvom sete zdal uplne v pohode, ale domaci aj s nasim Misom Sladeckom si ho zbytocne skomplikovali a skoncil po dramatickej koncovke v 4.sete. Po zapase sme sa boli pozdravit aj s Michalom, ktory skoro padol z noh, ked pocul slovencinu. Posledny zapas zacinal o 21.30 a skoncil o 23.00. A neviem, ci mi to Peto odpusti, ale odisli sme pred dezertom - palacinkou, ale proste nebola som v stave cakat este dalsich 15minut, kym nam to donesu.
Sobota zacala kratkym hodnotenim predchadzajuceho dna. Nakolko sme vsetci dostali feedback hned po zapase, boli sme upozorneni na niekolko veci, ktore sa zopakovali vo viacerych zapasoch. Dalej nas p. Radi informoval, ako to funguje po skonceni kurzu a tiez nam povedal, ze buduci rok sa planuje zmena uniform, malo by to vraj fungovat ako vo futbale, t.j. generalny sponzor, ktory pred podujatim doda
delegovanym rozhodcom isty pocet uniform, ktore potom bude pouzivat pocas celeho turnaja.
Po kratkej prestavke nas cakal test, podobny tomu, aky piseme na seminary pred sezonou - 50 otazok, 30 skrtacich, 20 dopisovacich. Pocity po teste? Dobre. A dufam, ze take budu aj ked dostaneme
vysledky :-)
No a este k vcerajsim zapasom. Uz boli na programe zenske zapasy a teda vnutorne sa prestavit z velmi kvalitnych muzskych zapasov na priemerne zenske nebolo vobec jednoduche. Bolo vsak dobre, ze sme nepiskali hned prvy zapas a teda sme sa mohli pripravit. Zaujimastou prveho zapasu bolo, ze okrem 2R boli na ihrisku same "baby". Aby sme nevysli z cviku, tak aj tu sme mali dva 5-setaky. Obaja sme robili 2R. Peto tymto padom presiel vsetkymi rozhodcovskymi poziciami a na dnes mu zostal uz len zapisovatel. Ja to take jednoduche nemam, lebo mam jednu ciaru a ako posledna zo vsetkych budem 1R. Zapas, ktory ma caka vcera skoncil 3:2, takze myslim, ze sa mozem pripravit na dlhy zapas.
Ok, v tomto momente asi vsetko, bezime na obed a potom do haly, inak poriadne sa v nej ochladilo, kedze aj vonku su teploty pod nulou....
A skoro som zabudla... vcera mala na kolegynka z Luxemburgu narodky, tak organizator pre nu pripravil prekvapko - tortu a krasnu kyticu... A darcek od p. Radiho, dnes zacinala ako prva na ustnych skuskach :-)

J+P

 

Deň 8.

Dobré ráno na Slovensko. Keďže po včerajšom náročnom dni sme neboli schopní nič napísať, tak píšem dnes ráno. Včera sme začali krátkym zhodnotením predchádzajúceho  dňa, kde boli prezentované drobné všeobecné nedostatky zo zápasov. Po krátkej prestávke nasledovala ústna skúška, ktorá pozostávala z 3 otázok (2 z pravidiel a 1 z CS). Do miestnosti sme vchádzali v poradí, ako sme boli nadelegovaní na zápas y.  Skúšalo sa celé dopoludnie.

Popoludní nás čakali ešte 3 zápasy. V prvom Janka bola na čiare č. 4 a ja som robil zápis. Zápas nebol ničím výnimočný okrem toho, že sa hral okrem 5 setov aj zlatý set. Po tomto zápase som skončil s praktickou časťou, keďže som prešiel všetkými pozíciami na ihrisku. Janka mala zápas voľno a potom nastúpila ako 1R na zápas, ktorý bol pre nás kandidátov posledný, pretože turnaj pokračuje ešte aj dnes, ale to už pískajú domáci rozhodcovia. Ako pôsobila na mňa Janka? Myslím si, že zápas zvládla veľmi dobre (aj keď na mňa pôsobila veľmi prísne) a hlavne, že pískala len 3 sety. Zhodnotenie bude až dnes po raňajkách. Keďže to bol posledný zápas, tak na večeru sme sa dostali už v normálnom čase 22,00.  Na večeri bolo cítiť už voľnejšiu atmosféru, pretože týmto sa pre nás skončila praktická časť kurzu.

Dnes nás čaká zhodnotenie a hlavne výsledky písomného testu a ústnej skúšky. Takže držte palce. S pozdravom P a J.

http://dean7.jfmed.uniba.sk/exchange/Mokry/Inbox/foto-7.EML/1_multipart_xF8FF_2_1_P1010295.jpg/C58EA28C-18C0-4a97-9AF2-036E93DDAFB3/1_P1010295.jpg?attach=1 http://dean7.jfmed.uniba.sk/exchange/Mokry/Inbox/foto-7.EML/1_multipart_xF8FF_3_1_P1010301.jpg/C58EA28C-18C0-4a97-9AF2-036E93DDAFB3/1_P1010301.jpg?attach=1 http://dean7.jfmed.uniba.sk/exchange/Mokry/Inbox/foto-7.EML/1_multipart_xF8FF_5_1_P1010315.jpg/C58EA28C-18C0-4a97-9AF2-036E93DDAFB3/1_P1010315.jpg?attach=1