Otázky a odpovede

Miroslav Juráček na kurze kandidátov na medzinárodných rozhodcov (IRCC) v Rumunsku, 10.-18.10.2010

Od kedy si začal pomýšľať na to, že by si mohol ísť na IRCC?

Hm. Dobrá otázka. V podstate už dávnejšie, no bolo to ťažšie, pretože som dosť „pendloval“ medzi Austráliou a Slovenskom. Keď som sa konečne rozhodol, kde ostanem existovať, tak táto otázka začala byť pre mňa veľmi aktuálna.

S akými očakávaniami si na toto podujatie cestoval?

Nevedel som čo očakávať, ale vedel som, že to bude náročné, čo sa aj potvrdilo.

Ako bol IRCC zabezpečený po organizačnej stránke?

Organizátorom kurzu v Baia Mare skláňam obrovskú poklonu. Všetko bolo pripravené perfektne, čo potvrdzovali aj reakcie našich lektorov. A tí asi už pár kurzov majú určite za sebou.

Na IRCC býva zvyčajne „nabitý“ program. Bolo to tak aj v Rumunsku??

Nabitý je slabé slovo. Prebitý by som to nazval ja. A nie len ja, ale všetci účastníci kurzu. Avšak nesťažujeme sa, všetkým to dalo veľa.

Zaregistroval si nejaké novinky vo výklade a aplikácii pravidiel, ktoré by bolo vhodné uplatňovať aj v našich národných súťažiach?

Naši lektori veľmi podobne vykladajú pravidlá a uplatňovanie ich ako bolo na kurze. Takže trend dnešnej doby je „KEEP THE BALL FLYING“, na čo sme boli upozorňovaný takmer každý deň.

Aké bolo zloženie účastníkov kurzu? (počty, pohlavie, krajiny)

Bolo nás 20, z toho 14 kandidátov a 6 kandidátok. Musím povedať, že sme mali veľmi rozmanité zastúpenie. 3 z Belgicka, 2 z Albánska, 2 z Iránu, 2 z Bosny a Hercegoviny, 2 z Čiernej Hory, 1 z Lotyšska, 1 z Nemecka, 1 z Lichtenštajnska, 1 z Chorvátska, 1 zo Srbska, 1 z Južnej Kórei, 1 z Čiech, 1 z Botswany, no a 1 zo Slovenska.

Kto a akí boli inštruktori kurzu? Boli na Vás nároční?

Direktorom kurzu bol p. Titov z Ruska a lektor bol p. Herpai z Maďarska. Ťažko sa mi porovnáva, ale môžem povedať, že sme boli všetci veľmi spokojný. Aj na prednáškach neboli hluché miesta, kde by sme, ako sa hovorí, zaspávali. Nároční boli, čo ale bolo v konečnom dôsledku, len v prospech nás všetkých účastníkov kurzu.

Pred účasťou na kurze je určite potrebná príprava. Koľko času Ťa stála? Na čo sa majú podľa Teba zamerať budúci záujemcovia o účasť na IRCC?

Jednu výhodu som mal, že my sme mali seminár, len pár týždňov pred IRCC. No vždy, keď bol čas, tak som si prečítal kus z pravidiel v angličtine, aby sa človek dostal trochu do terminológie v anglickom jazyku. Ísť pripravený a definície. To vyžadoval p. Titov.

Ako si obstál na skúškach? (vlastné pocity, hodnotenia okolia)

Ja som sa po teoretickej časti cítil veľmi dobre, čo sa prejavilo aj na výsledku, ale... Ťažko sa mi hodnotí okolie, no niektorí candidáti neboli s celkovými výsledkami úplne najspokojnejší. Musím sa priznať, že aj ja som si v teoretickej časti viac veril. Ale aj tak som veľmi rád ako to celé nakoniec dopadlo.

Myslíš si, že si na IRCC išiel dostatočne pripravený?

Táto otázka by bola skôr vhodná pre kompetentných daného kurzu, no ja som sa cítil OK.

Aké a koľko stretnutí si „odrozhodoval“ počas kurzu?

Každý z nás „odpískal“ 1x 1.rozh., 1x 2.rozh., 4x čiarového(každá čiara), 1x scorer (zapisovateľ), 1x ass. scorer.  Ja som mal asi najdlhší zápas svojej kariéry, zatiaľ, ako 1.rozhodca a jednoznačne najdlhší celého turnaja 2hod.32min. Ťažký.

Keby si mal zoradiť podľa dôležitosti nasledovné oblasti, aké poradie by si urobil? (teoretické vedomosti – praktické zručnosti – angličtina – celkové správanie sa – výzor (shape) - ...)

Aj toto sa mi ťažko hodnotí ale asi: prax, teória, „shape“, angl. správanie, berte to však iba ako môj skromný názor.

Nadviazal si nejaké nové kontakty počas kurzu? S kým si najviac komunikoval a prečo?

Tak to je jednoduché. Samozrejme, že sme nadviazali všetci nové kontakty a najviac som komunikoval s mojim kolegom Jakubom Gallom z Čiech, s ktorým som bol aj na izbe. Veľmi dobrý človek.

Okomentuj jednou „záverečnou“ vetou svoje dojmy z tohto výjazdu.

Obrovská životná skúsenosť, množstvo informácii, zoznámenie sa s novými ľuďmi a kariérny postup. Teraz je už len na mne a šťastí ako s tým naložím.

Ďakujem

DSCF1494 

DSCF1511 

DSCF1512 

DSCF1514